Dzis jest Środa, 19.01.2022 Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
 
Strona główna - aktualności
KRAKOWSKA KONGREGACJA KUPIECKA
ODDZIAŁ TERENOWY W PRZEMYŚLU
37-7-00 Przemyśl, ul. Franciszkańska 3, tel/fax: (016) 675 02 04, kom. 504 116 523
www.kongregacjaprzemyska.com   email: zbikur@o2.pl
Regon: 350663442; NIP: 676-10-07-154
Nr konta bankowego: 2510501546localhost2 6502 3164ING BSK

źródło: Życie Podkarpackie, 26.07.2006

Trzeba uznać wyższość pszczoły


PRZEMYśL: Miód dobry na wszystko


Miód, oprócz właściwości smakowych, ma też wiele cennych właściwości leczniczych. Jeśli do sprawy podejdziemy profesjonalnie, na miodzie można też zarobić. Ale musimy pamiętać o jednym: to pszczoła, a nie człowiek, jest najważniejsza! Rozmowa z Andrzejem Skulskim, uznanym producentem miodu z Przemyśla.


Co trzeba zrobić, żeby być dobrym producentem miodu ?
- Trzeba posiadać bardzo dużą wiedzę, teoretyczną i praktyczną. Trzeba mieć świadomość, że człowiek nie jest czynnikiem decydującym i umieć wkomponować się w system pracy pszczół. Ja twierdzę, że pszczoły do końca nie udało się udomowić. Można z nią współpracować, ale trzeba uznać swoją podległość i ułomność.Andrzej Skulski - przemyślanin, wraz z żoną Bogusławą i córkami prowadzi gospodarstwo w Duńkowiczkach oraz pasieki w Birczy i Jodłówce. Za swoje osiągnięcia był doceniany i kilkakrotnie nagradzany.

Czy produkcja miodu jest opłacalna?
- Produkowanie miodu na odpowiednim poziomie, przy skalkulowaniu kosztów związanych z prowadzeniem pasieki, pozwala na utrzymanie czteroosobowej rodziny. Odpowiedź jest więc jasna. Trzeba dodać, że pszczelarstwo jest działem rolnictwa i podlega takim samym procesom, jak na przykład hodowla innych zwierząt. Pszczelarz może korzystać ze wszystkich subsydiów związanych z wejściem do Unii Europejskiej, czyli z dopłat do gospodarstw niskotowarowych lub dotacji dla młodych rolników.
Związki korzystają z dopłat do leków, czy do matek pszczelich. Jedynym problemem jest pasza, czyli po prostu cukier. Dla drobnego pszczelarza jest to duży wydatek.


Dlaczego warto spożywać miód?
- Miód, oprócz własności smakowych, posiada całą gamę własności leczniczych i jest to udowodnione naukowo. Oprócz bazy miodu, czyli nektaru, pszczoła daje tam bardzo dużo z siebie. W miodzie są jednocukry, dwu-cukry, olejki eteryczne, witaminy i szereg innych związków. Każdy rodzaj miodu ma inne właściwości. Miody białe, rzepakowe mają bardzo dużą zawartość glukozy, czyli cukru prostego, bezpośrednio przyswajanego przez organizm. Bardzo cenione są miody lipowe, a miody ciemne nie mają w sobie białka, ale całą gamę mikroelementów przydatnych na przykład dla ludzi ciężko pracujących, czy sportowców. Ciężko pracujący robotnicy w Zagłębiu Ruhry dostawali właśnie miód spadziowy. Jako anegdotę mogę powiedzieć, że w czytaniach ze Starego Testamentu na Wielką Sobotę występuje tylko człowiek i pszczoła. Polskie doświadczenia w hodowli pszczół są naj lepsze na świecie i zostały docenione przez cały świat naukowy.Przez dwa dni minionego weekendu (22 - 23 lipca) trwało w Przemyślu święto Miodu. Impreza zorganizowana przez Związek Pszczelarzy Ziemi Przemyskiej, przemyski oddział terenowy Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Urząd Miejski w Przemyślu, a także starostwo przemyskie i Centrum Kulturalne, była okazją do zaprezentowania swoich produktów przez wielu pszczelarzy. Z okazji tej skorzystali zarówno miejscowi producenci miodu, jak i ci przyjezdni. Kiermasz uatrakcyjniły występy zespołów folklorystycznych, zespołów muzyki rozrywkowej oraz gwiazdy drugiego dnia święta -zespołu 2 Korony, grającego muzykę Czerwonych Gitar.Rozmawiał: Hubert LEWKOWICZStronę odwiedziło 5719 osób.