Dzis jest Środa, 19.01.2022 Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
 
Strona główna - aktualności

źródło: Życie Podkarpackie, 14.XII.2005

Pomóżmy


PRZEMYŚL. Wigilię dla samotnych i bezdomnych organizuje Caritas Archidiecezji Przemyskiej i oddział przemyski Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Wieczerza wigilijna odbędzie się 23 grudnia o godzinie 16 w hali sportowej. Organizatorzy apelujš o pomoc w przygotowaniu paczek œwištecznych dla ok. 700 najuboższych rodzin, gdyż tylko dzięki takiej pomocy ludzi dobrej woli inicjatywa może być w pełni zrealizowana. Datki można kierować na konto bankowe: Caritas Archidiecezji Przemyskiej, ul. Kapitulna 1, 37-700 Przemyœl, PKO SA I O. Przemyœl 33 1240 2568 1111 0000 3629 7045 (z dopiskiem "Wigilia 2005").
źródło: Super Nowości, 29.XII.2005

Było jak w domu


PRZEMYŚL. Kolejny już raz przemyski Caritas Polska i Krakowska Kongregacja Kupiecka oddział w Przemyślu zaprosili na wieczerzę wigilijną ok. 700 ubogich i bezdomnych. W piątek (23 grudnia) uczestnicy tej szczególnej wigilii spotkali się na mszy świętej, by później wspólnie zasiąść do wieczerzy w przemyskiej hali sportowej.

Tegoroczne spotkanie wigilijne zorganizowane przez Caritas Polska i przemyski oddział Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej było już kolejnym, gdyż to przedsięwzięcie organizacje realizują wspólnie od kilku lat. W tym roku jednak po raz pierwszy, dzięki zaangażowaniu władz miasta Przemyśla, odbyło się ono w hali sportowej. Pomysł był jak najbardziej trafiony, bo jedno wspólne pomieszczenie pozwalające na zgromadzenie wszystkich uczestników razem, dawało poczucie wspólnoty i integracji.

Wielka choinka, stoły nakryte białymi obrusami, opłatek, serdeczne życzenia i pyszne tradycyjne potrawy - to wszystko stworzyło niepowtarzalny, ciepły i prawie rodzinny nastrój. Naturalnie wieczerzę rozpoczęto wspólną modlitwą, po której przyszedł czas na opłatek i życzenia. Te pierwsze, oficjalne, złożył metropolita przemyski abp Józef Michalik, później zabrał głos prezydent Przemyśla Robert Choma. Najbardziej wzruszające były jednak chwile, w których opłatkiem wspólnie łamali się samotni i ubodzy mieszkańcy Przemyśla z tymi, którzy ich zaprosili na tę niepowtarzalną, jedyną w całym roku wieczerzę. Wśród zebranych chodził z opłatkiem i dobrym słowem abp Józef Michalik, liczni księża i klerycy, a także prezydent Robert Choma i przedstawiciele UM w Przemyślu, przedstawiciele BiOSG i Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu oraz wolontariusze Caritas i harcerze Hufca Ziemi Przemyskiej ZHP im. Orląt Przemyskich. Później wszyscy zasiedli do wspólnego stołu, by delektować się smakiem tradycyjnych wigilijnych potraw i kolędować razem z dziećmi i młodzieżą z Centrum Piosenki Dziecięcej przy Szkole Podstawowej nr 15 oraz z Klubu Garnizonowego w Przemyślu. Po wieczerzy przyszedł czas na prezenty, które co prawda nie leżały pod choinką, lecz były wydawane przez wolontariuszy i harcerzy. Wszystkie okazały się bardzo praktyczne. Dla potrzebujących organizatorzy przygotowali bowiem 700 paczek z odzieżą i artykułami spożywczymi. - Chodzi o to, by rozpoczęte tą wspólną wieczerzą święta trwały - powiedział Zbigniew Kurzywilk, prezes przemyskiego oddziału Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. - By każdy mógł się cieszyć wigilią i świątecznym czasem także w domu. Bardzo się cieszymy, że i w tym roku, dzięki sponsorom i wszystkim, którzy zechcieli nam pomóc w tym przedsięwzięciu udało się przygotować dla samotnych i ubogich przemyślan wieczerzę i nie pozwolić nikomu czuć się samotnym w ten świąteczny wieczór.
źródło: Nowiny, 27.XII.2005

Dla każdego było miejsce


Kilkuset mieszkańców miasta uczestniczyło w piątkowej wigilii w hali 1 sportowej w Przemyślu.

Zorganizował ją Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz tutejszy oddział Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Po raz 1 pierwszy spotkanie wigilijne dla najuboższych przygotowano z takim rozmachem. W jego zorganizowanie oprócz Caritas i KKK zaangażowały się przemyskie restauracje, hotele, zakłady pracy, harcerze i młodzież oazowa. Podczas wieczerzy serwowano 4 tysiące pierogów, ponad 80 kilogramów filetów rybnych, 100 bochenków chleba i kilkaset litrów barszczu. Dodatkowo wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali paczki świąteczne. Dla większości były to jedyne prezenty, na jakie mogli liczyć.

źródło: Życie Podkarpackie, 21.XII.2005

Wigilia ubogich i bezdomnych


Boże Narodzenie to czas wyjątkowy. Aby nikogo nie ominęło symboliczne-dzielenie się opłatkiem, Caritas Archidiecezji Przemyskiej i oddział terenowy Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej w Przemyślu organizują kolację wigilijną dla ubogich i bezdomnych.

Ta wyjątkowa wieczerza wigilijna odbędzie się 23 grudnia 2005 roku o g. 16 w hali sportowej w Przemyślu. Organizatorzy szacują, że w tym niezwykłym spotkaniu będzie uczestniczyło ok. 700 osób i apelują o pomoc w przygotowaniu paczek dla uczestników wieczerzy, o czym pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu. - Wigilia to czas szczególny. To czas miłości, jedności i przebaczenia, stąd apel skierowany do Państwa o pomoc w realizacji tego zadania. Wierzymy, że pomoc ta stanie się źródłem radości zarówno dla obdarowanych, jak i samego ofiarodawcy.

Z góry dziękujemy za wszelkie okazywane przejawy życzliwości i troski o człowieka potrzebującego - piszą w apelu dyrektor Caritas Archidiecezj i Przemyskiej ks. Marian Bocho i prezes przemyskiego oddziału Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Zbigniew Kurzywilk. Rekomendacji organizatorom kolacji wigilijnej udzielił prezydent Przemyśla Robert Choma. Wszyscy, którzy chcieliby w ostatniej chwili wesprzeć akcję, powinni wpłacać datki na konto bankowe: Caritas Archidiecezji Przemyskiej, ul. Kapitulna 1, 37-700 Przemyśl, PKO SA I O. Przemyśl 33 1240 2568 1111 0000 3629 7045 (z dopiskiem "Wigilia 2005").
źródło: Życie Podkarpackie, 28.XII.2005

Dla Caritas Archidiecezji Przemyskiej i oddziału terenowego Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej w Przemyślu za wyjątkową wieczerzę wigilijną zorganizowaną w przemyskiej hali sportowej dla ludzi bezdomnych i ubogich.źródło: Życie Podkarpackie, 28.XII.2005

PRZEMYŚL: Pełna Hala na opłatku
Nie byli sami


Niemal wszystkie miejsca były zajęte podczas wigilii dla bezdomnych i ubogich, którś w przedświśteczny piśtek w przemyskiej hali sportowej zorganizowały: Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz oddział Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej w Przemyślu.

Organizatorzy przygotowali siedemset miejsc. Po raz pierwszy wigilijne spotkanie dla ubogich i bezdomnych mieszkańców Przemyśla odbyło się w tak przestronnym miejscu jak hala sportowa. Do tej pory wigilie były organizowane w salach uniemożliwiających pełną integrację wszystkich uczestników. Hala zapełniła się ludŸmi już przed godziną szesnastą. Wigilia rozpoczęła się od modlitwy oraz życzeń, które pierwszy złożył zgromadzonym metropolita przemyski abp Józef Michalik.

0

Życzenia złożył też prezydent Przemyśla Robert Choma. A potem już życzyli wszyscy wszystkim, jak w jednej, dużej rodzinie. Do wspólnego wigilijnego stołu zasiedli z uczestnikami kolacji duchowni, przedstawiciele urzędu miejskiego oraz instytucji, które pomogły zorganizować przedsięwzięcie, m.in. straży pożarnej i straży granicznej. Na świątecznie nakrytym stole znalazły się tradycyjne potrawy - barszcz z uszkami, ryba, pierogi i inne przysmaki, które przynosili wolontariusze Caritas oraz harcerze Hufca Ziemi Przemyskiej ZHP świąteczny nastrój podkreślały kolędy w wykonaniu młodych artystek z Centrum Piosenki Dziecięcej przy Szkole Podstawowej nr 15 oraz z Klubu Garnizonowego w Przemyślu. Wraz z nimi kolędowała cała hala. - Tę wigilię udało się nam wspólnie zorganizować dzięki wielu instytucjom i ludziom dobrej woli. Dla wszystkich uczestników kolacji wigilijnej przygotowaliśmy też paczki świąteczne, w których znalazły się żywność i odzież - powiedział Zbigniew Kurzywilk, prezes przemyskiego oddziału Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.
Stronę odwiedziło 5725 osób.