Dzis jest Środa, 19.01.2022 Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
 
Strona główna - aktualności

Pomogli Polakom na Bukowinie


BUKOWINA. Do Polaków mieszkających na rumuńskiej Bukowinie, trafiły dary od Polaków z Przemyśla i okolic.

Akcję pomocy zorganizowało Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem w Przemyślu i Związek Polaków w Rumunii, w Suczavie. Sponsoringiem zajmowali się m. in. Urząd Gminy w Żurawicy i wójt Piotr Tomański, Video Tomex 2 oraz Krakowska Kongregacja Kupiecka Oddział Terenowy w Przemyślu. – Na Bukowinę pojechało 90 osób, nie tylko z Przemyśla, ale też z Gdańska, ze śląska - mówi Zbigniew Kurzywilk, z przemyskiego oddziału KKK. - Dla nas była to już kolejna akcja pomocy ubogim Polakom poza granicami kraju. Zawieźliśmy im m. in. ubrania, pralkę, obuwie, żywność, chemię, magnetowid. Tym ludziom, którzy naprawdę żyją bardzo ubogo, wszystko jest potrzebne.

Beata Ruszel, członek zarządu kongregacji, dodaje, że mimo ubóstwa, jakie widać na każdym miejscu w Bukowinie, urzekło ją zachowanie mieszkańców tych terenów. – Ludzie są serdeczni, gościnni, nie narzekają na ubóstwo, są bardzo bezpośredni – mówi. – Kiedy weszłam do jednego z domów, starsza kobieta od razu potraktowała mnie jak domownika. Mówi: "Masz tutaj nóż, chleb i rządź się jak u siebie". Ludzie tam są tacy, że czym tylko mogą, to się dzielą. To naprawdę coś niesamowitego, jak pogodni są to ludzie i przede wszystkim - pogodzeni z losem.

Bukowina to teren górzysty. Mieszkający tam Polacy mają małe, kamieniste poletka, które ciężko uprawiać. Ziemia jest nieurodzajna, a przez to często mieszkańcy Bukowiny przymierają głodem. Z tego powodu nie tylko przywieziono dary materialne dla tych ludzi, ale także starano się wesprzeć ich "duchowo".

ds

źródło: Super Nowości z dnia 07_09_2005

Stronę odwiedziło 5698 osób.