Dzis jest Wtorek, 25.01.2022 Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
 
Strona główna - aktualności

Dąb Pamięci Franciszka Głowacza I Prezesa Kongregacji Kupieckiej w Przemyślu 1934 rok.GŁOWACZ FRANCISZEK - s. Jana i Marii z Kucharskich ur.2.04.1890 r.
I Prezes przedwojennej Kongregacji Kupieckiej w Przemyślu, 1934-1939 r.
kpt. 38 Pułku Piechoty Przemyśl.
Wykształcenie - prawnik.

Franciszek Głowacz członek Stowarzyszenia Kupców Mlodzieży Handlowej działał w branży odzieżowej w Przemyślu w 1934 r. wszedł w skład komitetu założycielskiego Kongregacji Kupieckiej, tak 85 lat temu powstał oddział Lwowskiej Kongregacji Kupieckiej w Przemyślu.

Franciszek Głowacz zostaje Prezesem Kongregacji, wdraża wiele pomysłów, Kongregacja podejmuje decyzję o budowie Domu Kupca, zakłada fundusz pożyczkowy, zajmuje się przedsiębiorczością wśród młodzieży. Uznając zasługi I Prezesa zarząd obecnej Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej w 85 rocznicę podjął Uchwałę o zasadzeniu Dębu Pamięci.

Franciszek Głowacz był bogatym kupcem przemyskim, mieszkał w centrum Przemyśla, wraz z żoną Marią byli właścicielami 2 odzieżowych sklepów Irys, składu odzieżowego oraz kamienicy przy ul Matejki. W październiku 1939 r. zostaje wraz z kuzynem ppor. Antonim Szancerem aresztowany. Sklepy i mieszkanie zostały zarekwirowane, zostają przetransportowani do wagonów kolejowych i do więzienia do Lwowa a z tam tąd do Katynia gdzie zostają zamordowani wraz innym polskimi oficerami.Stronę odwiedziło 629 osób.