Dzis jest Wtorek, 25.01.2022 Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
 
Strona główna - aktualności

APEL

Kraków, dn 18.01.2005 r.

SEJM RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Komisja Samorządu Terytorialnego
i Polityki Regionalnej Przewodniczący
Szanowny Pan Poseł
Waldy Dzikowski


APEL
w sprawie projektu ustawy
o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych.

Z początkiem lat 90-tych w Polsce rozpoczęły działalność zachodnie sieci handlowe. Brak odpowiednich zapisów prawnych spowodował, że hipermarkety są lokowane w sposób nieprzemyślany, szkodliwy społecznie, w centrach miast i w nadmiernej ilości. Pojawienie się hipermarketów, a z nimi ogromnego kapitału doprowadziło w wielu przypadkach do korupcji oraz do łamania prawa np. budowlanego, ochrony środowiska, zagospodarowania przestrzennego itp. Z tego też powodu z mapy handlowej kraju zniknęło wiele tysięcy małych sklepów, które przegrały konkurencję o klientów.

Składając nasz apel na ręce Wysokiej Komisji, który jest także rozpaczliwym wołaniem o pomoc, wierzymy, że najwyższy nadszedł już czas, by dokonać ostatecznych rozstrzygnięć dla dobra i harmonijnego rozwoju wszystkich współegzystujących na polskim rynku firm handlowych.

Zbliżamy się bowiem do takiej formy rynku, do którego każdy może mieć dostęp bez żadnych istotnych barier. Wymaga to jednak wyrównania szans dla małych i dużych firm. Nadzieję na taki stan stwarza projekt ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, nad którym aktualnie Komisja pracuje.

Zatem imieniem naszej prastarej organizacji apelujemy do Wysokiej Komisji o pozytywne rozpatrzenie i akceptację w/w projektu ustawy, który z pewnością daje poważną szansę dla MSP na dalsze uczestnictwo w grze rynkowej i zachowanie polskich elementów w krajowym handlu.

Z nadzieją oraz z wyrazami szacunku i poważania
Wiesław Jopek
Prezes
Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej

Stronę odwiedziło 688 osób.