Dzis jest Poniedziałek, 17.01.2022 Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
 
Strona główna - aktualności

Święto Kupca Kraków 11 grudnia 2016 roku - podsumowanieJak co roku Przemyska Kongregacja Kupiecka jako członek zbiorowy Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej w ponad 20 osobowym składzie uczestniczyła w obchodach Święta Kupca.
Odbyło się także pasowanie na Kupca, z ramienia PKK: Aneta Bik i Edyta Szybiak.
Dyplomy KKK otrzymali: Zenon Sura i Janusz Szmidt.
Brązowa Kogę KKK otrzymał Maciej Dębicki.
Złotą Kogę KKK otrzymał Ryszard Miłoszewski.

Oprawę muzyczną zapewniła Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. O randze kościelnej uroczystości świadczy fakt, że wśród koncelebransów był również ks. inf. Władysław Gasidło, prepozyt Kolegiaty św. Anny w Krakowie, ks. Grzegorz Kotala, reprezentujący ks. inf. Dariusza Rasia, archiprezbitera kościoła Mariackiego oraz gospodarz ojciec Tadeusz Kukułka SJ, superior kościoła.

Po mszy św. krakowscy kupcy przeszli w barwnym korowodzie z przedstawicielami najstarszych organizacji cechowych, rzemieślniczych, a także Bractwa Kurkowego pod estradę Targów Bożonarodzeniowych, z której Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, wygłosił doroczne Orędzie Kupieckie.

- Niewiele jest w Polsce związków i stowarzyszeń o tak bogatym dorobku, jak Krakowska Kongregacja Kupiecka - mówił prezes Jopek. - Powołana do życia pod panowaniem Kazimierza Odnowiciela, miała za zadanie dbać o interesy kupiectwa i jego rozwój. Stąd i dzisiaj cel ten uważamy za aktualny. Emocje budzi obecnie projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Kupcy stoją na stanowisku, aby w niedziele i święta były zamknięte wielkie sklepy i hipermarkety, by handel mógł odbywać się jedynie w małych sklepach, na giełdach, targach oraz jarmarkach.

- Kupcy mają wielkie zasługi dla rozwoju Krakowa - podkreślał również prezydent Jacek Majchrowski. - Na przestrzeni wieków budowali ład gospodarczy, a także polityczny i społeczny kapitał. Zasiadali w Radzie Miejskiej, decydując o rozwoju Krakowa, angażowali się w rozmaite cenne inicjatywy o charakterze narodowym. To za ich sprawą zbudowano pierwszy szpital, kościół pw. św. Barbary, odnowiono kościół i ołtarz Mariacki. Wszystko to pokazuje, że działalność Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej nigdy nie ograniczała się do spraw zawodowych. Kupcom zawsze leżało na sercu dobro miasta i Polski.

W tegorocznych obchodach Święta Kupca uczestniczyło wielu znamienitych gości, wśród nich między innymi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
- Szanowni Państwo, kilka lat temu, zainicjowałem akcję "Kupuj dobre polskie produkty w dobrych polskich sklepach" - wspominał Jarosław Gowin. - Wielu Polaków tę akcję popierało, ale wielu polityków i przedstawicieli mediów szydziło z niej, niestety. Minął pewien okres i klimat całkowicie zmienił się wokół tego zagadnienia. Dzisiaj nikogo nie trzeba przekonywać, że kapitał ma narodowość, a obowiązkiem każdego państwa jest wspieranie rodzinnych firm. Mówię o tym dlatego, że kapitał kupiecki zachował swój polski, narodowy charakter. Chcę Państwu bardzo serdecznie podziękować za to, że stan kupiecki jest przez cały czas depozytariuszem, nośnikiem wartości, na których opiera się każda gospodarka, jak rzetelność, uczciwość, czy dotrzymywanie danego słowa.
Najbardziej widowiskowy fragment uroczystości to obrzęd pasowania na kupca. Prezes Wiesław Jopek, uderzając łokciem (historyczna miara kupiecka) kandydata w ramię, mówił: Strzeż dobrego imienia kupca krakowskiego. Kandydat odpowiadał: Na chwałę Ojców naszych, ku pożytkowi dzieci naszych.

Prowadzący uroczystość Leszek Lejkowski ogłosił: My kupcy Stołeczno-królewskiego Miasta Naszego Krakowa, dla przyczyny święta kupieckiego, na ratusz tutejszy zszedłszy się, po odebraniu ślubowania na prawo kupieckie, dla stanu naszego i miasta pożytku, przed wiekami ustanowione, do szeregów Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Was przyjmujemy i imiona Wasze pomiędzy nasze wpisujemy.

Podczas Święta Kupca honoru pasowania na kupca dostąpili: Ewa Sokolnicka, Bolesław Baranik, ANETA BIK, Marek Blecharz, Mariusz Fiba, Maciej Krakowiak, Anna Strzebońska, EDYTA SZYBIAK, Michał Wasilewski, Marek Wilk, Jakub Wrana i Krzysztof Żak.

Kupieckie laury

Odznaki Honoris Gratia. Odznakami tymi prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski uhonorował: Marię Beatę Kasina-Moszyńską, Marię Pilch, Dariusza Michalaka, Kazimierza Moszyńskiego, Edmunda Sproskiego i Wiesława Zuzka.

Złota Koga. Statuetkę średniowiecznej Kogi, okrętu, którym polskie towary w złotej erze polskiego kupiectwa trafiały za morza, otrzymał RYSZARD MIŁOSZEWSKI, prezes Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej.

Srebrna Koga. Wyróżnienie to otrzymali: Grzegorz Michura i Tadeusz Witecki.

Brązowa Koga. Statuetkę otrzymali: Jerzy Bujakowski,Anna Adamek-Baran i MACIEJ DĘBICKI.

Medale 600-lecia KKK otrzymali: Jerzy Drożdż, Izabella Dzięgiel, Zuzanna Piwowarczyk, Zofia Postawa, Krzysztof Sobczak , Paweł Mucha, Grzegorz Pióro, Jacek Tomasik i Teresa Sacha.
Dyplomami KKK wyróżniono: ZENONA SURĘ i JANUSZA SZMIDTA oraz firmę Superber.
Tytuły seniora KKK otrzymali: Bożena Sztolcman-Koral, Wiesław Białek, Andrzej Ledkiewicz i Eugeniusz Pilch.Opracowanie KKK i PKK

Stronę odwiedziło 5275 osób.