Dzis jest Środa, 19.01.2022 Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
 
Strona główna - aktualności

Pomoc żywnościowa dla Poloni z Naddniestrza.Przemyśl, dnia 01.08.2012r.

Szanowny Pan
Ryszard Miłoszewski
Prezes Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej


Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem w Przemyślu zwraca się z gorącą prośbą o pomoc w zbiórce żywności (konserwy, wędliny, słodycze) dla naszych rodaków w tym dzieci pochodzenia polskiego z separatystycznej Republiki Naddniestrzańskiej.

Akcja Humanitarna do Naddniestrza wyrusza w dniu 23 sierpnia 2012 roku.

W imieniu naszych rodaków dziękujemy za okazaną pomoc.

Obecnie w Raszkowie, Słobodzie Raszków i Tiraspolu działa Stowarzyszenie Polskiej Kultury "Jasna Góra", którego celem jest:
- Odrodzenie Ducha Narodowego wśród etnicznych Polaków
- Rozwój i ochrona polskiej kultury, duchowych tradycji i historiiZ wyrazami szacunku autor projektu Marek Pantuła

Szanowny kupiec ........................

Do członków i sympatyków Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej.

Proszę o wsparcie naszych rodaków z Naddniestrza w postaci żywności

Żywność zbieramy w dniach 19-22 sierpnia b/r tel. Kon. 609 440 774

Każdy z darczyńców otrzyma imienne podziękowanie od stowarzyszenia "Jasna Góra"

Z kupieckim pozdrowieniem Prezes PKK Ryszard Miłoszewski  • Raszków - W 1569 roku miasto znalazło się w granicach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pojawia się często na kartach powieści "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza, a według autora znajdowało się na końcu świata. W całym Naddniestrzu mieszka ok.12 000 osób pochodzenia polskiego.
  • Naddniestrze - region autonomiczny, separatystyczny w Mołdawii, niepodległy na arenie międzynarodowej uznawany jedynie przez Abchazję i Osetię Południową. Obejmuje znajdujący się na lewym brzegu Dniestru pas ziemi dł ok. 200 km i szer 12-15 km z liczbą ludności 555 tyś 2 września 1990 roku Naddniestrze ogłosiło deklarację niepodległości jako Naddniestrzańska Republika Mołdawska (Pridnestrovskaia Moldavskaia Respublica, w skrócie PMR) ze stolicą w Tyraspolu.
  • W wyniku II rozbioru Rzeczypospolitej całe Naddniestrze znalazło się na obszarze Cesarstwa Rosyjskiego. Po roku 1917 Naddniestrze stało się częścią Ukrainy Radzieckiej. Pakt Ribentrop-Mołotow, spowodował, że wschodnia część Rumunii znalazła się w strefie wpływów sowieckich. Do roku 1989 Naddniestrze było częścią MSRR. Jednak w Latach 1989-1990 niektóre siły polityczne w Mołdawii miały plan zjednoczenia z Rumunią. Zaczęły odzywać się glosy wołające o autonomię Naddniestrza. Referendum z 1993 roku, w którym ponad 90 % obywateli Mołdawii wypowiedziało się za utrzymaniem niepodległości nie przekonało władz Naddniestrza do powrotu pod zwierzchność Kiszyniowa.
  • Tak więc od roku 1991 Mołdawska Republika Naddniestrza jest niezależną republiką, nieuznawanej na arenie międzynarodowej. Do utworzenia separatystycznego rządu Naddniestrza zarówno politycznie jak i militarnie przyczyniły się rosyjskie władze. Stacjonująca tu 14 armia rosyjska stała się stroną konfliktu mołdawsko-naddniestrzanskiego. Mimo podpisania stosownego traktatu w Stambule w 1999 roku Rosja dotąd nie wycofała swoich sil zbrojnych z terenów Naddniestrza
do pobrania»

Stronę odwiedziło 5753 osób.