Dzis jest Wtorek, 25.01.2022 Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
 
Strona główna - aktualności

Marsz hipermarketów w kierunku słabych,
bezbronnych rynków

Pierwsze hipermarkety powstawały w latach 30-tych w USA
ˇ Francja, w latach 60-tych stała się naturalnym poligonem rozwoju tego typu formy handlu,
ˇ Rozwój hipermarketów nie ma nic wspólnego z nieuchronnym zjawiskiem ekonomicznym,
ˇ Rozwój tzw. nowoczesnej formy handlu to swoisty marsz hipermarketów na rynki słabe, Dlaczego jest to zdecydowany marsz hipermarketów, a nie nieuchronne zjawisko ekonomiczne?
ˇ hipermarkety zdobyły dominującą rolę w Niemczech, częściowo w krajach Beneluxu i już w mniejszym stopniu w Szwajcarii,
ˇ W latach 80-tych dotarły do Grecji, Portugalii i Hiszpanii,
ˇ W latach 80 opanowały rynek Wielkiej Brytanii,
ˇ w latach 90 ekspansja hipermarketów dotarła do Włoch. Silne lobby handlowców stawiło skuteczny opór i ograniczyło rozwój tej formy handlu,
ˇ Norwegia zakazała budowy hipermarketów zagranicznych na swoim terenie!!!!
ˇ W latach 90 kandydat na Prezydenta Francji Chirac zatrzymanie ekspansji hipermarketów potraktował jako swoją obietnicę wyborczą i słowa dotrzymał. Będąc już Prezydentem Francji wprowadził radykalne ustawodawstwo, ograniczające dalszy rozwój tej formy handlu,
ˇ Niestety decyzje te wprowadzono za późno, z 498 tysięcy sklepów we Francji pozostało 97 tysięcy, reszta 401 tysięcy zbankrutowała.
ˇ Według badań francuskich ekonomistów jeden hipermarket jest w stanie obsłużyć populację 50 tysieczną,
ˇ Ekspansja hipermarketów spowodowała upadek drobnego i średniego przemysłu rolno-spożywczego, dla którego kanałem dystrybucji produkowanych towarów był lokalny handel.
ˇ Dochody gmin spadły o około 33% z tytułu utraty wpływów z podatków lokalnych i dzierżawy lokali handlowych.
ˇ Hipermarkety stosowały wobec producentów szereg praktyk wymuszania dodatkowych opłat, żądały opłat za wejście do sieci, narzucały odległe terminy płatności, zmuszały dostawców do ponoszenia kosztów druków reklamowych, itd. We Francji, Prezydent Chirac narzucił dekretem krótkie terminy płatności i zakazał monopolistycznych działań wielkich sieci wobec dostawców.
ˇ W krótkim okresie czasu i konsumenci zorientowali się, iż w miarę przejmowania rynku przez hipermarkety jakość towarów systematycznie spadała. Producenci zmuszani do coraz to niższych cen, szukali ratunku w obniżeniu jakości, a wielkie zakłady oferowały żywność nafaszerowaną konserwantami i chemią, pogarszając znacznie jej smak.
ˇ Po przejęciu rynku przez hipermarkety, ceny zaczęły wracać do normy, skończyły się nadzwyczajne promocje i bzdury plecione przez polityków i media o antyinflacyjnej roli hipermarketów, o obniżenie kosztów utrzymania emerytów i bezrobotnych.

Ta forma handlu tak wiele złego zrobiła w gospodarkach krajów Europy, iż prawie wszystkie kraje, których dotknęło to zjawisko, wprowadziły ustawy anty-hipermarketowe. Od drakońskich limitów powierzchni dla nowo otwieranych placówek (tak jak w niektórych miejscach Francji nawet nie przekraczające 100m2, czy też w Grecji , w Portugalii 300 i 400m2) po ograniczenia handlu wielkopowierzchniowego w niedziele, święta i dni ustawowo wolne od pracy. Według watykańskiej Komisji Ekonomicznej w raporcie o hipermarketach, stwierdzono, iż wpływ tej formy handlu na lokalny rynek pracy jest znaczny, jedno miejsce pracy w hipermarkecie generuje w handlu, w lokalnych usługach i drobnym przemyśle od 7-8 miejsc osób bezrobotnych!!

Jaka jest więc polityka polskiego rządu i samorządów do polskich przemian w handlu???

BEZROBOCIE!!!

Stronę odwiedziło 576 osób.