Dzis jest Wtorek, 25.01.2022 Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
 
Strona główna - aktualności

ZaproszeniePrzemyśl, dnia 28.05.2009 r.

Arkadiusz Południak
Stowarzyszenie Projekt: Polska
Koło w Przemyślu
ul. Norwida 2/3
37-700 Przemyśl
tel. 604-241-875

Przemyska
Kongregacja Kupiecka


Szanowni Państwo,

4 czerwca 1989 roku, odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Wybory zakończyły się zwycięstwem opozycji, startującej jako Komitet Obywatelski "Solidarność".

20 lat temu polskie społeczeństwo powiedziało tak dla wolności.4 czerwca 1989 roku, odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Wybory zakończyły się zwycięstwem opozycji, startującej jako Komitet Obywatelski "Solidarność".

20 lat później, żyjąc w pełni suwerennym państwie chcemy wszyscy razem ponownie powiedzieć tak dla wolności.

W związku z tym, w dniu 4. czerwca br. nasze stowarzyszenie zamierza przeprowadzić na Rynku Starego Miasta w Przemyślu happening pn. "Tak dla wolności".


Jest to ogólnopolska akcja, w ramach kampanii "Razem '89" organizowanej m.in. przez Stowarzyszenie Projekt: Polska. 4. czerwca w samo południe, w kilkudziesięciu miastach w Polsce, w rynkach miast wystawiane są symboliczne urny, do których przechodnie mogą wrzucać kartki z zakreślonym głosem, przy wyrazie "wolność". Ma to symbolizować zgodę Polaków, którzy wspólnie, niezależnie od różnicy poglądów, 20 lat temu wybrali drogę do wolności. Teraz po 20 latach pragniemy powtórzyć to doświadczenie. Do udziału zaproszeni są przemyscy studenci i licealiści oraz kilka organizacji pozarządowych. Przewidziane jest wystawienie stolika wspomnień, przy którym miejsce zajmą uczestnicy wydarzeń sprzed 20 lat, tak, by głosujący przechodnie oraz młodzież, mogli zatrzymać się i porozmawiać o tym, jak dziś pamiętamy tamte wydarzenia.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym symbolicznym głosowaniu. Urna będzie wystawiona przed Urzędem Miasta w czwartek 4. czerwca 2009 r. w godz. 12:00 - 14:00. Do wzięcia udziału w głosowaniu zaproszony został także Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma oraz urzędnicy miejscy.

Gdyby udało się Państwu wesprzeć nas organizacyjnie, np. poprzez pomoc w nakłonieniu kilku dawnych, a nieczynnych dziś politycznie, opozycjonistów, do wzięcia czynnego udziału w happeningu, bylibyśmy niezmiernie zobowiązani.

Zależy nam na tym, aby pokazać, że wolna Polska zaczęła się 20 lat temu, także w Przemyślu i że jest to dla nas, pozytywne, radosne doświadczenie.Z poważaniem,


(-) Arkadiusz Południak
Przewodniczący koła w Przemyślu
Stowarzyszenie Projekt: Polska
Wszelkie konieczne informacje dostępne są u koordynatorów: tel. kom. 604-241-875 oraz 507-661-038
lub e-mail: apoludniak@projektpolska.pl oraz kristoff_es@o2.pl

W Przemyślu mieszkańcy głosowali za wolnością

Symboliczne urny, do których przechodnie wrzucali kartki z zakreślonym słowem "wolność”. To główny wyróżnik happeningu, który przyciągnął tłumy na przemyski rynek.

Był też stolik wspomnień. To przy nim młodzi mogli usłyszeć od starszych jak się żyło w PRL-u. Dawny opozycjonista, Wojciech Kłyż, zaprezentował także zbiór oryginalnych solidarnościowych wydawnictw, ulotek i materiałów. Także prasowych, z Nowinami na czele.

- Uważam że jest to ciekawa lekcja najnowszej historii - mówi Joanna Bąk uczennica I LO im. Słowackiego w Przemyślu.

Do udziału organizatorzy zaprosili przemyską młodzież oraz organizacje pozarządowe, m.in. Przemyski Konwent Społeczno-Gospodarczy i Przemyską Kongregację Kupiecką.

- Taki happening to sposób na aktywizację społeczeństwa. Pokazuje historię sprzed dwóch dekad we współczesnych realiach - mówi Arkadiusz Południak, szef przemyskiego koła Stowarzyszenia Projekt: Polska

Przemyska inicjatywa "Tak dla wolności" to element ogólnopolskiej kampanii "Razem '89" organizowanej przez Stowarzyszenie Projekt: Polska.

(Janusz Motyka)

Stronę odwiedziło 675 osób.