Dzis jest Środa, 19.01.2022 Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
 
Strona główna - aktualności

PROŚBA o POMOC dla dzieci z GRUZJI

Pzemyska Kongregacja Kupiecka włączyła się do akcji pomocy dzieciom z Gruzji w wieku 8-16 lat.

Zebrano: ubrania dziecięce, materiały szkolne, art. higieniczne, słodycze, napoje, soki, owoce,


Lista darczyńców:
  1. p.Barbara Ochenduszko      Piekarnia
  2. p.Krzyszto Kielar      FHU KOMEX
  3. p.Marcin Pyzik      FHU KOMEX
  4. p.Halina Harań-Kokorudz      Zielony Rynek
  5. p.Janina Górniak      Zielony Rynek
  6. p.Marek Sosnowski      FHU-AS
  7. p.Marek Sas      ABC
  8. p.Wiesław Rozmus      RELAX

Nad całością czuwał i
opracował R.Miłoszewski
MALI GRUZIŃSCY GOŚCIE NA PODKARPACIU

Późnym wieczorem w środę, 20 sierpnia 2008  roku na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce wylądował samolot prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, na pokładzie którego  na Podkarpacie przybyły gruzińskie dzieci.  85 -cio  osobowa grupa to młodzi Gruzini, którzy z powodu działań wojennych musieli uciekać ze swoich domów. Większość dzieci pochodzi z okolic Gori, ale aktualnym miejscem zamieszkania ich rodzin jest obóz dla uchodźców, w okolicach gruzińskiej stolicy - Tbilisi.

Dzieci mają od 8 do 16 lat. Większość z nich nigdy nie wyjeżdżała z Gruzji. Uciekając przed wojną dzieci straciły wszystko. Wiele z nich nie miało nawet szczoteczki do zębów czy koszulki na zmianę, które mogłyby wziąć ze sobą do Polski. Teraz przez najbliższe dwa tygodnie będą odpoczywać w luksusowym hotelu Laworta w Ustrzykach Dolnych. Dziećmi opiekować się będą wolontariusze z całego Podkarpacia.     

Stało się to możliwe dzięki inicjatywie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i na wspólne zaproszenie Prezydenta RP i Marszałka Województwa Podkarpackiego Zygmunta Cholewińskiego oraz członków Zarządu Województwa.
Patronat nad tym przedsięwzięciem i pomoc w jego organizacji objął Zarząd Województwa Podkarpackiego. Z ramienia Zarządu pobyt dzieci gruzińskich na Podkarpaciu koordynuje Anna Pakuła - Sacharczuk, pełnomocnik Zarządu do spraw współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego z organizacjami pozarządowymi. 
"Jestem szczęśliwa, że mogliśmy przyjąć dzieci i że tak wielu ludzi o otwartych sercach z całego Podkarpacia wsparło to przedsięwzięcie. Jednocześnie patrząc na te niewinne ofiary wojny ogrania mnie ogromny smutek i współczucie dla nich i ich rodzin", mówi koordynatorka akcji. 

W zorganizowanie pobytu gruzińskich gości na Podkarpaciu włączyło się  wiele osób, instytucji i organizacji z całego Podkarpacia.
Przez dwa tygodnie dzieci wraz z opiekunami będą przebywały w trzygwiazdkowym  hotelu Laworta w Ustrzykach Dolnych. Do bezpłatnego skorzystania z tego luksusowego lokum zaprosił młodych Gruzinów Zbigniew Lichwa, właściciel hotelu, a jednocześnie prezes Fundacji Europa - Polska - Wschód.  Gruzińscy goście będą mogli bezpłatnie korzystać z krytej pływalni w Ustrzykach Dolnych.


Finansową pomoc w czasie pobytu dzieci na Podkarpaciu zadeklarowało Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, którego przewodniczącym jest Marszałek Zygmunt Cholewiński.
Caritas Diecezji Rzeszowskiej sfinansował przejazd dzieci autokarem z lotniska w Jasionce koło Rzeszowa do Ustrzyk Dolnych. Właściciel solińskiej "Białej Floty" zaproponował gruzińskim gościom wycieczkę - rejs po Solinie, a właściciel firmy "Iwoniczanka" dostarczył napoje. W akcję pomocy dla małych Gruzinów włączyło się rzeszowskie Tesco, które przekazało dzieciom odzież. Bieszczadzcy przewodnicy PTTK zadeklarowali pomoc w organizacji wycieczek po Bieszczadach. Zarząd Regionu "Solidarności"  oraz harcerze wsparli akcję poprzez pomoc w poszukiwaniu  wolontariuszy, którzy przez dwa tygodnie będą opiekować się dziećmi.

Gruzińscy goście - choć zmęczeni podróżą - tuż po wylądowaniu na lotnisku w Jasionce wyrażali swoją wdzięczność i radość, że najbliższe dwa tygodnie będą mogli spędzić na gościnnym Podkarpaciu.Przygotowała:Aleksandra Gorzelak - Nieduży
Rzecznik prasowy
Marszałka Województwa
Podkarpackiegoźródło: http://www.wrota.podkarpackie.pl

Stronę odwiedziło 5755 osób.