Dzis jest Poniedziałek, 17.01.2022 Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
 
Strona główna - aktualności
PRZEMYSKI KONWENT SPOŁECZNO - GOSPODARCZY
37-700 Przemyśl, ul. Wyb. Marsz. J. Piłsudskiego 4; Tel. 693 500 006;
email: przemyskikonwent@gmail.com
NIP 795 240 0644; REGON 180175263

TEMAT: Przemyski Konwent Społeczno - Gospodarczy zaprasza do udziału w misji gospodarczej do Republiki Mołdawii, terminie 29.03 - 01.04.2007 roku.

Szanowni Państwo!

Już na wstępie pragniemy przeprosić za zmianę terminu misji wynikłą nie z naszych powodów, lecz z propozycji władz miasta Bielce oraz miejscowych stowarzyszeń gospodarczych.

W tych dniach organizowane będą targi firm mołdawskich " Wszystko do domu?, połączone z wystawami , seminariami, spotkaniami.

Będziemy szczególnymi gośćmi tych targów, mając możliwość nawiązania własnych kontaktów biznesowych ze specjalnie dla nas zaproszonymi firmami, przedstawicielami kultury i oświaty mołdawskiej oraz spotkań z wystawcami i przedsiębiorcami ? organizatorami targów.

Do zaproszenia przyłącza się Mołdawska Izba Gospodarcza udostępniając nam własne sale konferencyjne, prawników i doradców. Za dodatkowa symboliczna opłatą (10 USD - od zainteresowanej firmy ) będziemy mogli wystawić własne oferty lub próbki towarów na specjalnie przygotowanym stoisku.

Wydłużamy również program pobytu, aby maksymalnie wykorzystać nadarzające się możliwości nawiązania kontaktów.

W biurze Konwentu będzie dostępny wykaz firm mołdawskich biorących udział w targach.

Tak więc - celem misji jest nawiązanie kontaktów gospodarczych, oświatowych i kulturalnych z przedstawicielami biznesu  oraz Polonii mołdawskiej zamieszkałymi w regionie miasta Bielce.


Podajemy nową - aktulną propozycje pobytu:

Krótka charakterystyka regionu, oczekiwań i możliwości.


 1. Miejscowość Bielce położona jest ok. 600 km od Przemyśla. Jest to drugie co do wielkości miasto na Mołdawii- ok. 180 000  mieszkańców. Języki użytkowe: mołdawski i rosyjski. W mieście i okolicy znajdują się ośrodki kultury i biznesu polskiego, opierające się o  miejscowych mieszkańców, potomków dawnych emigrantów z Polski. Mieszkający tam Polacy pielęgnują polskość i są bardzo życzliwie ustosunkowani do przybyszów z ojczystego kraju. Posiadają dobre kontakty  w różnych dziedzinach życia republiki. Na miejscu w Bielcach  prowadzą Dom Kultury Polskiej (wraz z nauką języka polskiego), stworzyli Stowarzyszenie  "Centrum Wpierania Przedsiębiorczości"  oraz prowadzą kawiarenkę internetową "Polonus". Marzeniem ich jest stworzenie wraz z przedsiębiorcami z Polski ? dużego  centrum handlowego o nazwie " Dom Polski"  . Posiadają do tego bardzo dobre warunki lokalowe, w centrum miasta Bielce oraz w stolicy  Kiszyniowie.. W posiadaniu ich członków jest również potężna baza   wyposażona w hale, budynki itp., zdatna do utworzenia różnorakiej produkcji  lub hurtowni
 2. Sytuacja ekonomiczna. Mołdawia jest  biednym krajem rolniczym. Prerogatywy: tanie czynsze, tania ziemia i mieszkania, tania energia  ( prąd ?jeden kilowat 5 centów). Tania siła robocza: przy dużym bezrobociu dobra płaca dla kobiety to 150 USD/miesięcznie. Równocześnie jest rodząca się klasa ludzi bogatych.
  Waluta "lej mołdawski" , 1 dolar to 13 lei. Ziemia znakomita - 500USD/hektar.
  Mnóstwo pozamykanych zakładów, olbrzymie bezrobocie. Rynek zaopatrywany głownie z prywatnych dostaw z Polski, Ukrainy, Rumunii, Turcji.  Coraz częściej przyjeżdżają  biznesmeni z krajów zachodnich i otwierają zakłady produkcyjne, ale możliwości jeszcze są  olbrzymie. Bez pracy jest mnóstwo kobiet- mężczyźni ratują się praca na czarno za granicą.
  Przyszłość jest przed każdą produkcją: nasi kontrahenci mówią "dajcie technologię i przywieźcie puszki i etykietki- reszta będzie bardzo tania"


Jakie  dziedziny według naszego rozeznania będą miały dużą szansę:
 • Jakie  dziedziny według naszego rozeznania będą miały dużą szansę:
 • rynek budowlany całościowo , konieczna produkcja np.  styropianu ,
 • produkcja mebli stylowych.
 • produkcja żywności ?( szczególnie rynek mięsny, konserwy) , warzyw konserwowych ( szczególnie pieczarki), dżemy , kawa, herbata, napoje,
 • lampy i żyrandole


Według Mołdawian:
 • Pasztety, sery żółte i białe, szycie odzieży i obuwia ( mnóstwo bezrobotnych-przygotowanych kobiet), szycie toreb, 
 • Druk deseniów na materiałach ubraniowych, produkcja świec, upominków,.
 • Produkcja olejków  roślinnych dla przemysłu kosmetycznego.
 • Poszukiwany jest wspólnik do produkcji gęsiej wątroby.
 • Wspólne produkcje rolne .


Najczęściej kupuje się tu:  orzechy, koniaki (Biełyj Aist ? 3,5 dolara, wódka żytnia lux- 3,5 dolara/0,75 l ) rewelacyjne wina, fasole, suszone owoce i zioła, różnego typu armatura stalowa, oleje techniczne, nawozy, przystawki do różnego typu traktorów.


Powyższe opieramy na wstępnych informacjach  przedstawicieli Konwentu, który byli przygotować misję. Tematów jest oczywiście znacznie więcej.


Naszym zdaniem jest to najodpowiedniejszy moment aby  wejść na rynek mołdawski. Zapraszamy do udziału ? prosząc równocześnie o podawanie zgłoszeń mailem ? zawierających liczbę osób oraz interesujące państwa tematy- w celu przygotowania misji gospodarczej, a tym samym dla partnerów do współpracy z Państwem.

Wiceprezes Konwentu
Bogusława Pieczyńska

Prezes Konwentu
Jan Piszak


PROGRAM WYJAZDU DO MOŁDAWII ( 29.03-01.04 2007)

29.03 -  wyjazd godz. 21.00 - planowany przyjazd do Mołdawii 30.03 o godz. 8,00-9.00


30.03
9 - zakwaterowanie ( ośrodek młodzieżowy przed miastem Bielce. Standard- przeciętny. Czysto, dobre jedzenie)
10-11 - Spotkanie z gospodarzami misji, przygotowanie wystawy produktów polskich
11-13 - Udział w inauguracji targów
13:30-14:30 - obiad
15-19 ? spotkanie z gospodarzami, przedstawicielami szkolnictwa, artystami i  przedsiębiorcami mołdawskimi. Przedstawienie swoich możliwości i oczekiwań. Wyszukiwanie możliwych partnerów
20 - kolacja, rozmowy indywidualne


31.03
8:30 - śniadanie
9 - wyjazd do Bielec. Zwiedzanie zakładów i firm potencjalnych partnerów
14 - obiad
15-19 - Rozmowy i spotkania indywidualne
19.30 - Kolacja - grill


1.04 8:30 Sniadanie
9-12 - Czas wolny .Zwiedzanie, zakupy, podpisywanie umów
12-14 - Oficjalne spotkanie z przediebiorcami i konsulem polskim. Posumowanie  misji
14:30 - Obiad
15 - wyjazd do Polski. Planowany przyjazd ok. 1-2 nad ranemKoszt : 190 USD /netto.
W cenie: autokar polski, noclegi, wyżywienie, catering, obsługa, zwiedzanie targów


Formularz zgloszeniowy do pobrania


Stronę odwiedziło 5400 osób.